# 73063-BB-24
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 73063-BB-24
- **Manufacturer:** Pomona Electronics
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Coaxial Cables (RF)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/73063-bb-24
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/73063-bb-24#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/61/52/01/615201-73063-BB-12-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** MMCX Plug
- **1st Connector Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **1st Contact Gender:** Male
- **2nd Connector:** MMCX Plug
- **2nd Connector Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **2nd Contact Gender:** Male
- **Cable Impedance:** 50 Ω
- **Cable Type:** RG-316
- **Color:** Copper
- **Features:** Shielded
- **Frequency:** 3 GHz
- **Length:** 24.00" (609.60mm)
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Overall Impedance:** 50 Ω