# 72R025XPR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 72R025XPR
- **Manufacturer:** Littelfuse Inc.
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** PTC Resettable Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/72r025xpr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/72r025xpr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/72/R0/25/72R025XPRTB-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 250 mA
- **Height:** 0.500" (12.70mm)
- **Lead Spacing:** 0.201" (5.10mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Resistance:** 3 Ω
- **Size:** 0.291" Dia x 0.122" T (7.40mm x 3.10mm)
- **Time to Trip:** 2.5 s
- **Type:** Polymeric
- **Voltage:** 72V