# 72PTR200LF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 72PTR200LF
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/72ptr200lf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/72ptr200lf#rfq
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 0.5W, 1/2W
- **Resistance:** 200 Ω
- **Resistive Material:** Cermet
- **Size:** Square - 0.375" x 0.375" Face (9.53mm x 9.53mm)
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Termination Style:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%