# 7246R5KL.25
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 7246R5KL.25
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Rotary Potentiometers, Rheostats
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/7246r5kl-25
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/7246r5kl-25#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Diameter:** 0.250" (6.35mm)
- **Actuator Length:** 0.811" (20.60mm)
- **Actuator Type:** Round
- **Adjustment Type:** User Defined
- **Built in Switch:** None
- **Bushing Thread:** 3/8-32
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Number of Gangs:** 1
- **Number of Turns:** 10
- **Power (Watts):** 2W
- **Resistance (Ohms):** 5k
- **Resistive Material:** Wirewound
- **Rotation:** 3600°
- **Taper:** Linear
- **Temperature Coefficient:** ±130ppm/°C
- **Termination Style:** Solder Turret
- **Tolerance:** ±5%