Part Number: 7240BP15B2000E Manufacturer: Johanson Technology Inc. Category: Filters Subcategory: Ceramic Filters Product URL: https://distyparts.com/product/7240bp15b2000e RFQ URL: https://distyparts.com/product/7240bp15b2000e#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/71/2-/72/712-7240BP15B2000EDKR-ND.pdf Summary: 7240BP15B2000E is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Johanson Technology Inc. and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: 7240BP15B2000E is a ceramic filters from Johanson Technology Inc.. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Bandwidth: 2 GHz Filter Type: Band Pass Frequency: 7.24GHz Center Height (Max): 0.041" (1.05mm) Impedance: 50Ohm Insertion Loss: 2.5dB Mounting Type: Surface Mount Size: 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: No Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/johanson-technology-inc Category Page: https://distyparts.com/category/filters/ceramic-filters Canonical URL: https://distyparts.com/product/7240bp15b2000e