# 72-019-KIT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 72-019-KIT
- **Manufacturer:** NTE Electronics
- **Category:** Test and Measurement
- **Subcategory:** Test Probe Tips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/72-019-kit
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/72-019-kit#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Black and Red
- **Connection Type:** Banana, Female Socket (Jack)
- **Length:** 0.748" (19.00mm)
- **Quantity:** 1 Pair
- **Ratings:** CAT III 1000V, IEC 1010