# 71MBS30-01B03S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 71MBS30-01B03S
- **Manufacturer:** Grayhill Inc.
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Rotary Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/71mbs30-01b03s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/71mbs30-01b03s#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Length:** 9.53mm
- **Actuator Type:** Flatted (6.35mm Dia)
- **Angle of Throw:** 30°
- **Circuit per Deck:** SP3T
- **Contact Material:** Silver Alloy
- **Contact Timing:** Shorting (MBB)
- **Current Rating (Amps):** 250mA (AC/DC)
- **Depth Behind Panel:** 19.33mm
- **Index Stops:** Fixed
- **Mounting Type:** Panel Mount, Through Hole, Right Angle
- **Number of Decks:** 1
- **Number of Poles per Deck:** 1
- **Number of Positions:** 3
- **Termination Style:** PC Pin
- **Voltage Rating:** 30 V