# 71MAS30-01C05N
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 71MAS30-01C05N
- **Manufacturer:** Grayhill Inc.
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Rotary Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/71mas30-01c05n
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/71mas30-01c05n#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Length:** 9.53mm
- **Actuator Type:** Flatted (3.17mm Dia)
- **Angle of Throw:** 30°
- **Circuit per Deck:** DP5T
- **Contact Material:** Silver Alloy
- **Contact Timing:** Non-Shorting (BBM)
- **Current Rating (Amps):** 250mA (AC/DC)
- **Depth Behind Panel:** 19.33mm
- **Features:** Shaft and Panel Sealed
- **Index Stops:** Fixed
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Number of Decks:** 1
- **Number of Poles per Deck:** 2
- **Number of Positions:** 5
- **Termination Style:** Solder Lug
- **Voltage Rating:** 30 V