# 71L30-08-2-06N
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 71L30-08-2-06N
- **Manufacturer:** Grayhill Inc.
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Keylock Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/71l30-08-2-06n
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/71l30-08-2-06n#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Type:** Flat Key
- **Angle of Throw:** 30°
- **Circuit:** DP6T
- **Contact Material:** Silver Alloy
- **Contact Timing:** Non-Shorting (BBM)
- **Current Rating (Amps):** 250mA (AC/DC)
- **Key Removable Positions:** 1 and 180°
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Number of Positions:** 6
- **Panel Cutout Dimensions:** Circular - 19.05mm Dia
- **Switch Function:** On-On-On-On-On-On
- **Termination Style:** Solder Lug
- **Voltage Rating:** 30 V