# 71E30-01-1-10S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 71E30-01-1-10S
- **Manufacturer:** Grayhill Inc.
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Rotary Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/71e30-01-1-10s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/71e30-01-1-10s#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Length:** 17.00mm
- **Actuator Type:** Round (4mm Dia)
- **Angle of Throw:** 30°
- **Circuit per Deck:** SP10T
- **Contact Material:** Silver Alloy
- **Contact Timing:** Shorting (MBB)
- **Current Rating (Amps):** 250mA (AC/DC)
- **Depth Behind Panel:** 19.33mm
- **Index Stops:** Fixed
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Number of Decks:** 1
- **Number of Poles per Deck:** 1
- **Number of Positions:** 10
- **Termination Style:** Solder Lug
- **Voltage Rating:** 30 V