# 71C30-1BJ-2BJ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 71C30-1BJ-2BJ
- **Manufacturer:** Grayhill Inc.
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Rotary Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/71c30-1bj-2bj
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/71c30-1bj-2bj#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Length:** 9.53mm
- **Actuator Type:** Concentric (3.17mm Dia, 6.35mm Dia)
- **Angle of Throw:** 30°
- **Contact Material:** Silver Alloy
- **Contact Timing:** Shorting (MBB)
- **Current Rating (Amps):** 250mA (AC/DC)
- **Index Stops:** Fixed
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Number of Poles per Deck:** 1
- **Termination Style:** Solder Lug
- **Voltage Rating:** 30 V