# 719P33251500MA3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 719P33251500MA3
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/719p33251500ma3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/719p33251500ma3#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/46/51/2146515-338-4363-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Audio; High Pulse, DV/DT
- **Capacitance:** 3300 pF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 139 mΩ
- **Height:** 0.579" (14.70mm)
- **Lead Spacing:** 1.406" (35.70mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Size:** 1.598" L x 0.382" W (40.60mm x 9.70mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 5000V (5kV)