# 716P682510KB3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 716P682510KB3
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/716p682510kb3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/716p682510kb3#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/46/51/2146515-338-4363-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Audio; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
- **Capacitance:** 6800 pF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.803" (20.40mm)
- **Lead Spacing:** 0.591" (15.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Size:** 0.850" L x 0.339" W (21.60mm x 8.60mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 1000V (1kV)