# 716P47354KA3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 716P47354KA3
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/716p47354ka3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/716p47354ka3#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/46/51/2146515-338-4363-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Audio; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
- **Capacitance:** 0.047 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.870" (22.10mm)
- **Lead Spacing:** 0.688" (17.48mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Size:** 0.902" L x 0.390" W (22.90mm x 9.90mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 400V