# 716P471920KA2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 716P471920KA2
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/716p471920ka2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/716p471920ka2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Audio; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
- **Capacitance:** 470 pF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.642" (16.30mm)
- **Lead Spacing:** 0.657" (16.70mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Size:** 0.850" L x 0.260" W (21.60mm x 6.60mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 2000V (2kV)