# 716P14498MA3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 716P14498MA3
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/716p14498ma3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/716p14498ma3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Audio; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
- **Capacitance:** 0.14 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 1.063" (27.00mm)
- **Lead Spacing:** 1.406" (35.70mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Size:** 1.650" L x 0.669" W (41.90mm x 17.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 800V