# 715P473512MD3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 715P473512MD3
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/715p473512md3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/715p473512md3#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/48/26/2148269-338-3430-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Audio; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
- **Capacitance:** 0.047 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 1.051" (26.70mm)
- **Lead Spacing:** 1.094" (27.80mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Size:** 0.740" Dia x 1.650" L (18.80mm x 41.90mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 1200V (1.2kV)