# 715P33358LD3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 715P33358LD3
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/715p33358ld3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/715p33358ld3#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/46/51/2146515-338-4363-ND.jpg
- **Capacitance:** 0.033 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.823" (20.90mm)
- **Lead Spacing:** 0.720" (18.30mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Size:** 0.512" Dia x 1.252" L (13.00mm x 31.80mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 800V