# 715P33356LA3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 715P33356LA3
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/715p33356la3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/715p33356la3#rfq
- **Capacitance:** 0.033 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.752" (19.10mm)
- **Lead Spacing:** 1.031" (26.20mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Size:** 0.461" Dia x 1.252" L (11.70mm x 31.80mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 600V