# 715P333516MA3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 715P333516MA3
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/715p333516ma3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/715p333516ma3#rfq
- **Capacitance:** 0.033 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 1.102" (28.00mm)
- **Lead Spacing:** 1.406" (35.70mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Size:** 0.811" Dia x 1.650" L (20.60mm x 41.90mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 1600V (1.6kV)