# 715P332516LD3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 715P332516LD3
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/715p332516ld3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/715p332516ld3#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/48/14/2148145-338-4221-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Audio; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
- **Capacitance:** 3300 pF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.693" (17.60mm)
- **Lead Spacing:** 0.720" (18.30mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Size:** 0.402" Dia x 1.252" L (10.20mm x 31.80mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 1600V (1.6kV)