# 715P153516MD3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 715P153516MD3
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/715p153516md3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/715p153516md3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Audio; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
- **Capacitance:** 0.015 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.882" (22.40mm)
- **Lead Spacing:** 1.094" (27.79mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Size:** 0.591" Dia x 1.650" L (15.00mm x 41.90mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 1600V (1.6kV)