# 715P15332JD3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 715P15332JD3
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/715p15332jd3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/715p15332jd3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Audio; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
- **Capacitance:** 0.015 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.591" (15.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.375" (9.52mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Size:** 0.280" Dia x 0.701" L (7.10mm x 17.80mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±3%
- **Voltage Rating:** 200V