# 715P10398LD3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 715P10398LD3
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/715p10398ld3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/715p10398ld3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Audio; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
- **Capacitance:** 10000 pF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.642" (16.30mm)
- **Lead Spacing:** 0.720" (18.30mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Size:** 0.331" Dia x 1.252" L (8.40mm x 31.80mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 800V