# 70V3599S166BC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 70V3599S166BC
- **Manufacturer:** Renesas
- **Category:** Memory
- **Subcategory:** Memory
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/70v3599s166bc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/70v3599s166bc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Access Time:** 3.6 ns
- **Clock Frequency:** 166 MHz
- **Memory Format:** SRAM
- **Memory Interface:** Parallel
- **Memory Organization:** 128K x 36
- **Memory Size:** 4.5Mbit
- **Memory Type:** Volatile
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C (TA)
- **Supplier Device Package:** 256-CABGA (17x17)
- **Technology:** SRAM - Dual Port, Synchronous
- **Voltage:** 3.15V ~ 3.45V