# 70T3319S133BFGI8
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 70T3319S133BFGI8
- **Manufacturer:** Renesas
- **Category:** Memory
- **Subcategory:** Memory
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/70t3319s133bfgi8
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/70t3319s133bfgi8#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Access Time:** 4.2 ns
- **Clock Frequency:** 133 MHz
- **Memory Format:** SRAM
- **Memory Interface:** Parallel
- **Memory Organization:** 256K x 18
- **Memory Size:** 4.5Mbit
- **Memory Type:** Volatile
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Supplier Device Package:** 208-CABGA (15x15)
- **Technology:** SRAM - Dual Port, Synchronous
- **Voltage:** 2.4V ~ 2.6V