# 7051042F701HX2(R)
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 7051042F701HX2(R)
- **Manufacturer:** GlobTek, Inc.
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Power, Line Cables and Extension Cords
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/7051042f701hx2-r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/7051042f701hx2-r#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/98/41/76/984176-1939-1028-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** IEC 320-C14
- **2nd Connector:** IEC 320-C15 (2)
- **Approval Agency Marking:** CSA, UL
- **Approved Countries:** Canada, United States
- **Color:** Black
- **Cord Type:** SJT
- **Current Rating (Amps):** 15A
- **Features:** Y-Adapter
- **Length:** 2.31' (705.0mm)
- **Number of Conductors:** 3
- **Operating Temperature:** 60°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Style:** Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
- **Voltage Rating:** 250VAC
- **Wire Gauge:** 14 AWG