# 7050XOM2500BMC13DCC-CT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 7050XOM2500BMC13DCC-CT
- **Manufacturer:** HKC
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/7050xom2500bmc13dcc-ct
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/7050xom2500bmc13dcc-ct#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 30mA
- **Frequency:** 25 MHz
- **Frequency Stability:** ±50ppm
- **Height:** 0.071" (1.80mm)
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output:** HCMOS
- **Size:** 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 3.3V