# 7050S42000BMDAKLJBE-TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 7050S42000BMDAKLJBE-TR
- **Manufacturer:** HKC
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/7050s42000bmdakljbe-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/7050s42000bmdakljbe-tr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 25 Ω
- **Frequency:** 20 MHz
- **Frequency Stability:** ±100ppm
- **Frequency Tolerance:** ±100ppm
- **Height:** 0.047" (1.20mm)
- **Load Capacitance:** 20pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)