# 7050-100-LF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 7050-100-LF
- **Manufacturer:** Twin Industries
- **Category:** Prototyping, Fabrication Products
- **Subcategory:** Prototype Boards Perforated
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/7050-100-lf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/7050-100-lf#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/83/59/12835913-438-1097-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Board Thickness:** 0.062" (1.57mm) 1/16"
- **Circuit Pattern:** Pad Per Hole (Round)
- **Hole Diameter:** 0.026" (0.66mm), 0.035" (0.89mm)
- **Pitch:** 0.050" (1.27mm), 0.100" (2.54mm)
- **Plating:** Plated Through Hole (PTH)
- **Proto Board Type:** Breadboard, General Purpose
- **Size:** 8.00" L x 8.00" W (203.2mm x 203.2mm)