# 701-101BAA-B00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 701-101BAA-B00
- **Manufacturer:** Honeywell
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Temperature Sensors - RTD (Resistance Temperature Detector)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/701-101baa-b00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/701-101baa-b00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1 mA
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -70°C ~ 500°C
- **RTD Material:** Platinum (Pt)
- **Resistance @ 0°C:** 100 Ω
- **Resistance Tolerance:** ±0.06%
- **Temperature Coefficient:** 3850ppm/°C