# 6R3R15X475KV4E
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 6R3R15X475KV4E
- **Manufacturer:** Johanson Dielectrics Inc.
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/6r3r15x475kv4e
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/6r3r15x475kv4e#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/70/9-/10/709-1021-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** SMPS Filtering
- **Capacitance:** 4.7 µF
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Size:** 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
- **Temperature Coefficient:** X5R
- **Thickness (Max):** 0.060" (1.52mm)
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage:** 6.3V