# 6AV72415EC340FA0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 6AV72415EC340FA0
- **Manufacturer:** Siemens
- **Category:** Industrial Automation and Controls
- **Subcategory:** Industrial PCs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/6av72415ec340fa0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/6av72415ec340fa0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CE, CSA, cULus, EAC, FCC, KC, RCM, UL
- **Core Processor:** Intel® Core i5-6442EQ 2.7GHz, 4 Core, Intel® Core i3-6102E, Intel® Xeon® E3-1505L v5 2GHz, 4 Core
- **Display Type:** 22" Touchscreen
- **Expansion Type:** PCIe
- **Ingress Protection:** IP20/IP65 - Dust Tight, Water Resistant
- **Memory:** DDR4 (16GB Max Capacity)
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Operating System:** Supports Windows 7/10
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 45°C
- **Storage:** Supports SATA
- **Type:** Panel PC
- **Voltage:** 100 ~ 240VAC, 24VDC