# 6983R100KBLF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 6983R100KBLF
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Resistor Networks, Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/6983r100kblf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/6983r100kblf#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/81/08/52/8108526-497-3646-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Circuit Type:** Isolated
- **Height:** 0.170" (4.32mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Pins:** 16
- **Number of Resistors:** 8
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Power Per Element:** 100mW
- **Resistance (Ohms):** 100k
- **Resistor:** ±5ppm/°C
- **Resistor Matching Ratio:** ±0.1%
- **Size:** 0.750" L x 0.250" W (19.05mm x 6.35mm)
- **Supplier Device Package:** 16-DIP
- **Temperature Coefficient:** ±25ppm/°C
- **Tolerance:** ±0.1%