# 691701520008B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 691701520008B
- **Manufacturer:** Würth Elektronik
- **Category:** Terminal Blocks
- **Subcategory:** Headers, Plugs and Sockets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/691701520008b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/691701520008b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Black
- **Contact Mating Finish:** Tin
- **Current:** 10 A
- **Features:** Mating Flange
- **Header Orientation:** Vertical
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Levels:** 1
- **Number of Positions:** 8
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Pitch:** 0.200" (5.08mm)
- **Positions Per Level:** 8
- **Termination Style:** Solder
- **Type:** Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
- **Voltage:** 300 V