# 691368300014B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 691368300014B
- **Manufacturer:** Würth Elektronik
- **Category:** Terminal Blocks
- **Subcategory:** Headers, Plugs and Sockets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/691368300014b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/691368300014b#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/69/81/66/6981665-732-4390-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Green, Orange
- **Current:** 8 A
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Number of Levels:** 1
- **Number of Positions:** 14
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 115°C
- **Pitch:** 0.150" (3.81mm)
- **Plug Wire Entry:** 180°
- **Positions Per Level:** 14
- **Termination Style:** Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
- **Type:** Plug, Female Sockets
- **Voltage:** 300 V