# 685PPS700K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 685PPS700K
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/685pps700k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/685pps700k#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/22/43/06/2243060-105PPS700K-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
- **Capacitance:** 6.8 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 2.7 mΩ
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Size:** 1.457" Dia x 2.165" L (37.00mm x 55.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 700V