# 685MWR250K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 685MWR250K
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/685mwr250k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/685mwr250k#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/46/13/2146136-1572-1263-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 6.8 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Features:** Low ESR
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Size:** 0.866" Dia x 1.339" L (22.00mm x 34.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 250V