# 680-60BLK
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 680-60BLK
- **Manufacturer:** E-Z-Hook
- **Category:** Test and Measurement
- **Subcategory:** Test Leads - Banana, Meter Interface
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/680-60blk
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/680-60blk#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/15/41/64/15416465-680-18BLK-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** Banana Plug, Single
- **2nd Connector:** Alligator Clip, Insulated
- **Cable Length:** 60.0" (1524.00mm)
- **Configuration:** Banana to Alligator
- **Contents:** 1 Lead, Black
- **Material:** Poly-Vinyl Chloride (PVC)
- **Stacking Method:** Non Stackable
- **Type:** Patch Cord
- **Wire Gauge:** 18 AWG