# 677-25ABP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 677-25ABP
- **Manufacturer:** Wakefield-Vette
- **Category:** Thermal
- **Subcategory:** Heat Sinks
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/677-25abp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/677-25abp#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Attachment Method:** Bolt On and PC Pin
- **Fin Height:** 1.000" (25.40mm)
- **Length:** 2.500" (63.50mm)
- **Material:** Aluminum
- **Material Finish:** Black Anodized
- **Package Cooled:** TO-218, TO-220, TO-247, Multiwatt
- **Power Dissipation @ Temperature Rise:** 6.0W @ 35°C
- **Shape:** Rectangular, Fins
- **Thermal Resistance @ Forced Air Flow:** 2.20°C/W @ 200 LFM
- **Type:** Board Level, Vertical
- **Width:** 1.650" (41.91mm)