# 668A1002DLF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 668A1002DLF
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Resistor Networks, Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/668a1002dlf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/668a1002dlf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Circuit Type:** Isolated
- **Height:** 0.069" (1.75mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Pins:** 16
- **Number of Resistors:** 8
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Power Per Element:** 100mW
- **Resistance (Ohms):** 10k
- **Resistor:** ±5ppm/°C
- **Resistor Matching Ratio:** ±0.1%
- **Size:** 0.389" L x 0.154" W (9.89mm x 3.90mm)
- **Supplier Device Package:** 16-SOIC
- **Temperature Coefficient:** ±25ppm/°C
- **Tolerance:** ±0.5%