# 6560N562J602LE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 6560N562J602LE
- **Manufacturer:** Knowles / Syfer
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/6560n562j602le
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/6560n562j602le#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 5600 pF
- **Features:** High Voltage
- **Height:** 0.873" (22.18mm)
- **Lead Spacing:** 0.681" (17.30mm)
- **Lead Style:** Straight
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.800" L x 0.402" W (20.30mm x 10.20mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Tolerance:** 卤5%
- **Voltage:** 6000V (6kV)