# 653V2705C3T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 653V2705C3T
- **Manufacturer:** CTS-Frequency Controls
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/653v2705c3t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/653v2705c3t#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/CT/X1/37/CTX1377DKR-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 66mA
- **Frequency:** 27 MHz
- **Frequency Stability:** ±25ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.055" (1.40mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Output:** LVDS
- **Size:** 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 3.3V