# 6510-V-12-0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 6510-V-12-0
- **Manufacturer:** Pomona Electronics
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Coaxial Cables (RF)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/6510-v-12-0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/6510-v-12-0#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/56/50/61/565061-501-1654-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** BNC Plug
- **1st Connector Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **1st Contact Gender:** Male
- **2nd Connector:** BNC Plug
- **2nd Connector Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **2nd Contact Gender:** Male
- **Cable Impedance:** 75 Ω
- **Cable Type:** RG-59
- **Color:** Black
- **Connector Impedance:** 75 Ω
- **Features:** Shielded
- **Length:** 12.00" (304.80mm)
- **Operating Temperature:** 50°C
- **Overall Impedance:** 75 Ω