# 65-21-R7C-A6Q1R1B0E-2T8-AM
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 65-21-R7C-A6Q1R1B0E-2T8-AM
- **Manufacturer:** Everlight Electronics
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Indication - Discrete
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/65-21-r7c-a6q1r1b0e-2t8-am
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/65-21-r7c-a6q1r1b0e-2t8-am#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Red
- **Configuration:** Standard
- **Current:** 20mA
- **Height (Max):** 1.35mm
- **Lens Color:** Colorless
- **Lens Size:** 1.70mm x 1.10mm
- **Lens Style:** Oval with Flat Top
- **Lens Transparency:** Clear
- **Millicandela Rating:** 106mcd
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 2.20mm L x 1.40mm W
- **Supplier Device Package:** 2-PLCC
- **Viewing Angle:** 120°
- **Voltage:** 2.05V