# 64YR10KLF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 64YR10KLF
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/64yr10klf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/64yr10klf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top Adjustment
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Turns:** 12
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 10 kΩ
- **Resistive Material:** Cermet
- **Size:** Rectangular - 0.250" x 0.165" Face (6.35mm x 4.19mm)
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Termination Style:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%