# 6448/17U-365
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 6448/17U-365
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/6448-17u-365
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/6448-17u-365#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 241.0 CFM (6.75m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Alarm Sensor
- **Noise:** 57.0dB(A)
- **Power (Watts):** 17 W
- **RPM:** 3400 RPM
- **Size:** Rectangular/Rounded - 171.5mm L x 150mm H
- **Voltage:** 48VDC
- **Width:** 50.80mm