# 642-45ABT5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 642-45ABT5
- **Manufacturer:** Wakefield-Vette
- **Category:** Thermal
- **Subcategory:** Heat Sinks
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/642-45abt5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/642-45abt5#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Attachment Method:** Thermal Tape, Adhesive (Not Included)
- **Fin Height:** 0.450" (11.43mm)
- **Length:** 1.378" (35.00mm)
- **Material:** Aluminum
- **Material Finish:** Black Anodized
- **Package Cooled:** BGA
- **Shape:** Square, Fins
- **Thermal Resistance @ Forced Air Flow:** 6.00°C/W @ 500 LFM
- **Type:** Top Mount
- **Width:** 1.378" (35.00mm)