# 636L3I007M37280
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 636L3I007M37280
- **Manufacturer:** CTS-Frequency Controls
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/636l3i007m37280
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/636l3i007m37280#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/CT/X6/97/CTX697DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/CT/X6/97/CTX697DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 16mA
- **Frequency:** 7.3728 MHz
- **Frequency Stability:** 卤50ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.051" (1.30mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output:** HCMOS, TTL
- **Size:** 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 3.3V