# 631S48W474KF4E
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 631S48W474KF4E
- **Manufacturer:** Johanson Dielectrics Inc.
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/631s48w474kf4e
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/631s48w474kf4e#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** SMPS Filtering
- **Capacitance:** 0.47 碌F
- **Features:** High Voltage
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.225" L x 0.255" W (5.72mm x 6.48mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Thickness (Max):** 0.160" (4.06mm)
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 630V